Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dehb’i Aşabilir Miyiz?

DEHB, 60 yaşının üzerindekileri etkiler mi?
Hollandalıların şaşırtıcı sonuçları.

Tahminlere göre, A.B.D.’de çocuk nüfusunun %5-10’u DEHB’den etkilenmektedir. Son araştırmalar bunun basit bir gelişimsel gecikme olabileceğinden bahsetmektedir. Fakat bir Hollanda araştırmasına göre DEHB yaş ilerledikçe kaybolmamaktadır; çocukluktan yetişkinliğe yanımızda olmaktadır.

Türünün tek örneği araştırmaya göre, DEHB yaşı 60’tan büyük kişilerin %3’ünü etkilemektedir. Bu durum, çocukların bu sorunu aşacağı yönündeki inanca şüphe düşürmektedir. Hollanda araştırmasında, yaşları 60 ile 94 arasında değişen 231 Hollandalı yetişkin incelenmiş ve araştırma British Journal of Psychiatry’de yayınlanmıştır.

Hollanda araştırmasının lideri Marieke Michielsen bir basın toplantısında, “DEHB, okul-çağı çocukların %3-7’sini, yetişkinlerinse %4,4’ünü etkilemektedir. Fakat ileri yaştaki DEHB hakkında çok az şey bilinmektedir ve yaşlılar üzerindeki ilk epidemiyolojik araştırma budur” demiştir.

Araştırma, birçok DEHB yetişkinin zaten bildiklerini ortaya koymaktadır—zekâ kapasitelerinin altında çalışmaktalar, ilişki sürdürememekteler, asosyal davranmaktalar, planlama yapamamaktalar ve DEHB olmayan yetişkinlere göre daha yüksek oranda kaza geçirmektedirler.

Uzun süreli Amsterdam araştırmasında yaşları 60 ile 94 arasında değişen 1,494 katılımcı bulunmaktadır. Her biri DEHB tanısı için anket doldurmuşlardır. En fazla semptomu gösterenlerin sayısı 231’dir. Bu kişiler daha uzun, planlı bir tanı görüşmesine katılmışlardır.

Çocuk tanılarının daha fazla olmasıyla yetişkin tanılarının daha az olmasının sebepleri nelerdir? Birkaç açıklama mümkündür:

  • İlerleyen yaşla semptomlar azabilir.
  • Çocuklarda aşırı tanı konuyor olabilir.
  • DEHB yetişkinleri semptomlarıyla baş edecek beceriler öğrenmiş olabilirler.
  • Çoğu tanı yöntemi çocuklar için geliştirilmiştir ve yaşlılardaki DEHB için yeteri kadar hassas olmayabilir.

A.B.D.’de DEHB’nin erkek-kız tanı oranı 4-1’dir. Önceki çalışmalar da erkeklerde daha yaygın olduğunu onaylamaktadır. Fakat bu araştırmaya göre, hem erkekler hem de kadınlar benzer miktarda DEHB semptomları belirtmişlerdir.

Her şeye rağmen, araştırmanın sonucuna göre birçok insan DEHB’i aşamamaktadır ve bizi mutlu, başarılı yapacak becerileri öğrenmemiz şarttır. Nasıl olduğunu öğrenmek için 800-788-6786’yı arayın.  FACEBOOK YORUMLARI