Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Hiperaktif Çocuklar İçin Yeni Çözüm Play Attention

Çocuklardaki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) semptomlarını azaltan düşünceye dayalı yeni bilgisayar sistemi bu ay Birleşmiş Krallıkta piyasaya sürülecek. Hertfordshire Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Prof. Karen Pine ve asistan Farjana Nasrin tarafından EEG (elektroensefalografy), biofeedback ve beyin dalgalarını değiştiren öğrenme stratejilerinin etkisini araştırmak üzere Hertfordshire okullarında dikkat eksikliği yaşayan on çocuk araştırmaya alınmıştır.
Kar amacı taşımayan toplumsal kuruluş “Games for Life” tarafından sağlanan Play Attention olarak adlandırılan sistem 12 hafta boyunca haftada 3 kez kullanılmıştır. Sistem, çocukların oynayabilecekleri eğlenceli bilgisayar oyunlarından ve bisiklet kaskına benzeyen bir kasktan oluşmaktadır. Kast, beyin aktivitelerini dikkatle ilgili EEG dalgaları şeklinde toplamaktadır.
Öğrenci, konsantre olduğu sürece oyunu kontrol edebilmektedir fakat dikkati dağılır dağılmaz oyun durmaktadır. Araştırmacılar, çalışmanın sonunda sistemin kullanılmadığı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında çocukların dürtüsel davranışlarının azaldığını bulmuştur.
Prof. Pine şöyle ifade etmektedir: “DEHB tanısı olan çocuklar dürtülerini kontrol etmede ve uygun olmayan davranışlarını önlemede zorlanır. Bu durum eğitimsel ve davranışsal güçlüklere yol açar. Play Attention metodu çocuklara daha az dürtüsel ve daha fazla kendini kontrol sahibi olmasına yardımcı olarak uzun süreli problemleri engelleyebilir.”
Prof. Pine ve özel eğitim psikologu Dr. Rob Sharp, “Games for Life” kuruluşunun yöneticilerinden lan Glasscock ile birlikte gelecekle ilgili bir projeler üzerinde çalışmaya devam etmektedir
Bir projenin amacı, yüksek düzeyde iletişim ve fiziksel güçlüğü olan çocukların öğrenmelerini değerlendirme aracı olarak bir sistem geliştirmektir. Düşünmeyi kontrol eden bilgisayar oyun metodu, eliyle bilgisayar kullanamayan çocuklar için önemli bir potansiyele sahip gözükmektedir.Mr. Glasscock’a göre “DEHB gibi dikkatle ilgili problemler birçok çocuğu etkilemektedir ve onların yaşamlarında çok önemli bir etkiye sahip. Play Attention sistemi, kesinlikle DEHB’li çocuklara yardım edecek ilk teknolojidir. Geçmişte bir kişi bu problemle tanılandığında ilk yapılan ilaç tedavisiydi. Bizim sistemimiz ilaçsız ve yan etkisi olmayan bir tedavidir”
“Games for Life” bu yeni sistemi bu ay Birleşmiş Krallıkta piyasaya sürmeyi planlıyor. Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin:
http:/ j www.gamesforlife.co.uk/
Daha fazla bilgi için iletişim:
Helene Murphy, Hertfordshire Üniversitesi Basın Bürosu
Email: h.l.murphy@herts.ac.uk  FACEBOOK YORUMLARI