Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Asperger Sendromu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Nedir?

Asperger mi Yoksa Dehb mi? Belirtileri, Teşhis ve Tedavileri

Genel Bakış

Dikkat edilecek noktalar

 1. Hem Asperger sendromu hem de Dikkat eksikliği hiperaktivite sosyalleşme, iletişim kurma, öğrenme ve gelişme zorluklarına sebep olabilir fakat farklı sebepler dolayısı ile.
 2. Erkekler hem Asperger Sendromu hem de DEHB geliştirmede daha büyük risk altındadır.
 3. Her iki hastalık da bir çocuğun yaşamının erken evrelerinde gelişir. Ayrıca, erken teşhis ikisinin de tedavisinde çok önemlidir.

Asperger Sendromu (AS) ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ebeveynler için bugün artık bilindik terimlerdir. Birçok ebeveyn çocuklarına AS ya da DEHB teşhisi konulmasıyla karşı karşıya kaldı ve birçok başka ebeveyn ise bir gün bu teşhisin konabileceğinden dolayı kaygılı.

Her iki vaka da yaşamın erken evrelerinde gelişir ve benzer semptomlar gösterir. İkisi de, sosyalleşme, iletişim kurma, öğrenme ve gelişme zorluklarına sebep olabilir fakat farklı sebepler dolayısı ile. Asperger sendromu ve Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB’nin daha iyi anlaşılması geçmişe kıyasla daha fazla çocuğa daha erken dönemlerde teşhis konulması anlamına geliyor. Erken teşhis, her iki vakanın da etkili tedavisinin en iyi yoludur fakat bir çocuğun sorunlarını doğru tespit etmek her zaman kolay değildir.

Asperger Sendromu nedir?

Asperger Sendromu, otistik spektrum bozuklukları olarak adlandırılan bir grup nöro-gelişimsel vaka arasındadır. Asperger Sendromu çocukların serbestçe sosyalleşmesini ve net bir şekilde iletişim kurmasını engelleyebilir. Asperger Sendromlu çocuklar, tekrarlayan ve sınırlı davranışlar geliştirebilirler. Bu davranışların arasında belirli bir nesneye bağlanma ya da katı bir programa ihtiyaç duyma olabilir.

Otizm spektrumundan bozukluklar hafiften ağıra doğru değişiklik gösterir, Asperger hafif bir formudur. Asperger Sendromlu birçok insan sağlıklı bir hayat sürdürebilir ve davranışsal terapi ve danışmanlık AS semptomlarına iyi gelebilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk döneminde gelişir. DEHB olan çocuklar dikkatini vermede, odaklanmada ve muhtemelen öğrenmede zorluk çekerler. Bazı çocuklar büyüdükçe semptomlarda belirgin bir düşüş gözlemlenecektir. Diğerleri ergenlik yıllarından yetişkinliğe değin DEHB semptomlarını yaşamaya devam edeceklerdir.

Asperger Sendromu ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHB’nin ortak belirtileri nelerdir?

Birçok AS ve DEHB semptomları benzerdir ve AS bazen DEHB ile karıştırılır. İki vakadan çocuklarda da şunlar görülebilir:

 • Yerinde oturmada güçlük çekme
 • Sosyal gariplik ve başkalarıyla iletişim kurmada zorluk
 • Sık aralıklarla durmadan konuşma
 • İlgilerini çekmeyen şeylere odaklanamama
 • Aşırı dürtüsellik ya da ani kararlar ve fikirlerle hareket etme

Asperger sendromu ve DEHB arasındaki farkı nasıl söyleyebilirsiniz?

Ortak semptomların yanı sıra, birkaç semptom AS ve DEHB’yi birbirinden ayırır.

Asperger Sendromuna özgü belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Belirli bir odak konusuna, örneğin spor, istatistik ya da hayvanlar gibi, tamamen kendini kaptırırcasına ilgi duymak
 • Sözlü olmayan, örneğin göz teması, yüz ifadeleri ya da fiziksel jestler gibi iletişim araçlarını kullanma becerisinden yoksun olma
 • Başka bir kişinin duygularını anlayamama
 • Monoton bir tonda ya da yükselip alçalmalar olmadan konuşma
 • Bir topu yakalama ya da bir basketbol topunu sektirme gibi motor beceri gelişimi dönüm noktalarında eksiklik

DEHB’ye özgü belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Çok çabuk dikkat dağılması ve unutkanlık
 • Sabırsız olma
 • Öğrenme zorlukları
 • Özellikle yeni bir ortamdaysa, her şeye dokunma ya da her şeyle oynama ihtiyacı
 • Mutsuzken ya da sıkıntıdayken başkalarını düşünmeksizin, kendini dizginlemeden tepki verme

Kimler Asperger sendromu ve DEHB olmaya daha eğilimlidir?

Erkek çocukları hem Asperger Sendromu hem de DEHB’ye karşı daha büyük risk altındadır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre erkekler kızlara kıyasla DEHB geliştirmeye iki kattan daha fazla yatkın. DEHB semptomları cinsiyete göre farklılık gösterme eğilimindedir. Erkekler daha hiperaktif ve dikkatsiz olma eğilimindeyken, kızlar daha çok gündüz rüyaları kurma ya da sessizce dikkatini vermeme eğilimindedir.

Otizm spektrumundan bozukluklar erkeklerde kızlardan yaklaşık 4.5 kat daha yaygındır.

Asperger Sendromu ve DEHB çocuklarda ne zaman fark edilebilir olur?

Asperger Sendromu ve DEHB semptomları bir çocuğun en erken dönemlerinde mevcuttur ve erken bir teşhis durumun tedavisinde ve kontrol altına alınmasında çok önemlidir.

DEHB olan çocuklar sıklıkla, örneğin sınıf ortamı gibi kurulu bir çevreye girmeden teşhis edilmez. Bu noktada, öğretmenler ve ebeveynler davranışsal semptomları fark etmeye başlayabilir.

AS genellikle çocuk biraz büyümeden teşhis edilmez. İlk bariz belirti, motor beceri dönüm noktalarına ulaşmada geç kalma olabilir. Sosyalleşmede zorluk çekme ve arkadaşlık kurma gibi öteki semptomlar çocuk büyüdükçe daha da belirgin hale gelir.

Her iki vakanın da teşhisi zordur ve ikisi de tek bir testle ya da prosedürle teşhis edilemez. Otizm spektrumundaki bozukluklarda, bir uzman ekibin çocuğunuzun durumu ile ilgili bir uzlaşmaya varması gerekmektedir. Bu ekip bir psikolog, psikiyatrist, nörolog, konuşma terapisti ve başka uzmanlardan oluşabilir. Ekip, davranışsal değerlendirmeleri ve gelişimsel, konuşma ve görsel testler ile çocukla kurulan iletişim yoluyla ilk elden edinilen verilerin sonuçlarını toplar ve göz önünde bulundurur.

Asperger Sendromu ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite nasıl tedavi edilir?

Ne Asperger sendromu ne de DEHB tamamen tedavi edilebilir. Tedaviler çocuğunuzun semptomlarını azaltmaya ve mutlu ve uyumlu bir hayat sürdürmelerine destek olmaya odaklanır.

Asperger sendromu için en yaygın tedaviler terapi, danışmanlık ve davranışsal eğitimdir. İlaç yaygın olarak kullanılmaz. Yine de, doktorlar Asperger sendromu olan ya da olmayan çocuklarda ortaya çıkan öteki durumların tedavisinde ilaç verebilir. Depresyon, kaygı ve obsesif-kompülsif bozukluk bu durumların arasındadır.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun karşılaştığı günlük sıkıntıları görürsünüz. Ayrıca, gösterdiği semptomların bir doktor ya da terapistin kısa bir görüşmede görebileceğinden daha fazlasını görürsünüz. Çocuğunuza ve çocuğunuza sağlık hizmeti sunanlara gördüklerinizi kaydederek yardımcı olabilirsiniz. Şunları not ettiğinizden emin olun:

 • Çocuğunuzun rutini, ne kadar meşgul olduğu ve gün boyunca evden ne kadar süre uzak kaldığı
 • Çocuğunuzun gününün programı (örneğin, fazlaca programlanmış günler ya da minimum programlanmış günler)
 • Çocuğunuzun kullandığı herhangi bir ilaç, vitamin ya da destek ürünü
 • Çocuğunuzda kaygıya sebep olabilecek kişisel ailevi bilgi (örneğin, boşanma ya da yeni bir çocuk)
 • Öğretmenlerden ya da çocuğunuza bakan kişilerden çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili raporlar

DEHB olan birçok çocuk, alternatif tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi, davranışsal terapi ve danışmanlık ile iyileşme bulacaktır. Bu tedavilerin bir kombinasyonu da başarılı olabilir. Gündelik aktivitelerinde çok fazla sorun çıkarıyorsa, çocuğunuzun DEHB septomlarını tedavi etmede ilaç tedavisi kullanılabilir.

Asperger Sendromu Genel bir perspektif

Çocuğunuzda Asperger Sendromu, DEHB ya da başka bir gelişimsel ya da davranışsal rahatsızlık olduğundan şüpheleniyorsanız, doktoru ile görüşün. Çocuğunuzun davranışları ile ilgili notlar ve doktorunuza soracağınız soruların bir listesini yanınıza alın. Herhangi bir teşhise ulaşmak birkaç ay ve hatta yıllar alabilir. Sabırlı olmak ve çocuğunuzun avukatı gibi davranmak zorunda olacaksınız, böylece ihtiyacı olan desteği alacak.

Her çocuğun farklı olduğunu hatırlayın. Çocuğunuzun gelişimini başka çocuklarla yarıştırmayın. Çocuğunuzun gelişim evrelerini karşıladığından emin olmak için doktorunuzla çalışın. Eğer geri kalıyorsa, Asperger sendromu ve DEHB’de dahil bütün olasılıkları doktorunuzla konuşun.

Play attention 1996 yılından beri Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Sorunu olan asperger çocuk yada yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Play attention hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu yada ana sayfadaki videoları izleyebilir bilgi edinebilirsiniz. www.playattention.com.tr  FACEBOOK YORUMLARI