Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Dehb Olan Ünlüler

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB nüfusun % 5-10'u arasında görülebilmektedir. Dolayısıyla Bu gruba ünlüler de girmektedir. 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHB Olan Ünlülerden En Çok Bilinenler

DEHB Yükselişte

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) oldukça yaygın bir tıbbi bozukluktur. En çok çocukluk veya ergenlik döneminde teşhis edilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2011'den beri 4-17 yaş arasındaki Amerikalı çocukların yüzde 11'e yakınına DEHB teşhisi konulduğunu belirtti.

Ancak, DEHB olan çocukların yarıdan fazlası yetişkin olduklarında da bozukluğun semptomlarını yaşamaya devam ediyor. Bugün 8 milyon civarı yetişkin DEHB ile mücadele ediyor. Çok sayıda Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan yetişkin başarılı kariyerlerle sağlıklı hayatlar sürmeye devam ediyor. Bazıları ünlü bile oldu.

Bu Sadece Bir Teşhis

Bu ünlüler, tıbbi bir hastalığın eksiksiz ve mutlu bir hayat yaşamamanın bahanesi olmak zorunda olmadığının ispatıdır. DEHB belirtileri ve semptomlarıyla başa çıkmanın anahtarı, işe yarar bir tedavi planı bulmak ve ona bağlı kalmak. Bu tanınmış simalar ve diğer birçok az bilinen insanlar DEHB ile hayallerine ulaşmanın yolunu buldu.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite DEHB Olan Ünlüler

Michael Phelps

2017 | michaelphelps | Küçük

Phelps küçük bir çocukken, DEHB onun okul hayatını zorlaştırmıştı. Hareket etmeyi seviyordu, sınıfta uygunsuz davranyordu ve ödevlerini tamamlamakta güçlük çekiyordu. 9 yaşındayken Phelps’e DEHB teşhisi kondu.

İlaçlar semptomlarına olumlu etki etti fakat Phelps hastalığı ile nasıl başa çıkacağını havuzda buldu. Alıştırma rutini ve suyun rahatlatıcı etkisi onun hastalıkla mücadelesine ve başarıya ulaşmasına yardımcı oldu.

Phelps 2012 Olimpiyatlarında en büyük ödülünü aldı, rekor kıran 22 Olimpiyat madalyası.

Karina Smirnoff

 2017 | karina | Küçük

Bu “Yıldızlarla Dans”ın dansçısı ve profesyonel dansçıya DEHB teşhisi konulduğu 2009 yılında halkla paylaşıldı. “ABC News”a verdiği bir röportajında Smirnoff, bütün hayatını enerji dolu yaşadığını ve her zaman kıpır kıpır olduğunu söyledi fakat 2007e kadar bir teşhis konulmamıştı. Smirnoff enerjisinin çoğunu dansına kanalize etmeyi başarıyor.

Howie Mandel

2017 | howie-mandel | Küçük

Oyun şovuna ev sahipliği yapan ve stand-up komedyeni Mandel canlı kişiliği ile olduğu kadar rahatsızlıkları ile de biliniyor. Mandel hem DEHB hem de obsesif-kompülsif bozukluk (OKB) hastası. Bu hastalıklarla, resmen teşhis edilmemiş ya da anlaşılmamış oldukları bir zamanda büyüdü.

Bugün, “Deal or No Deal” sunucusu ilaç kullanıyor ve rahatsızlıklarıyla başa çıkmasına yardımcı olan terapiye katılıyor.

Ty Pennington

2017 | ty | Küçük

Bu ev dekorasyonu gurusu çocukken her zaman enerji doluydu. Pennington hiperaktifti ve sınıftaki diğer çocukların dikkatini dağıtıyordu. Başlangıçta doktorlar onun davranış problemlerine nasıl müdahale edeceklerinden emin değildi.

Pennington bir röportajında Huffington Post’a doktorların uykusu gelsin diye ona antihistamin verdiği söyledi. Zaman zaman ilaç alıyor ve halen bir psikiyatrist ile görüşüyor. Pennington DEHB semptomlarını kariyerine ve hobilerine kanalize ediyor.

Zooey Deschanel

2017 | zooey | Küçük

Aktris ve şarkıcı Zooey Deschanel blog sayfası Hello Giggles’te DEHB olduğunu açıkladı.

Justin Timberlake

2017 | justin-timberlake | Küçük

Justin Timberlake, çok yönlü şarkıcı ve aktör, Collider.com’a verdiği bir röportajında, kendisinde hem OKB hem de ADD olduğunu açıkladı.

Paris Hilton

2017 | parishilton | Küçük

Otel varisi ve sosyetik Paris Hilton, Larry King ile yaptığı röportajında kendisine çocukken DEHB teşhisi konulduğunu açıkladı.

   FACEBOOK YORUMLARI