Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dispraksi Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel Bakış

  • Dispraksi olan çocuklar bir kalemi tutmak ya da bir topu yakalamak gibi günlük işleri yapmayı zor bulurlar.
  • Dispraksi değerlendirmesi süresince, çocuğunuz bir dizi fiziksel hareketleri yerine getirecektir.
  • Değerlendirici çocuğunuzun motor becerilerini, denge ve koordinasyonunu ölçecektir.

Çocuğunuzun hareket ve koordinasyonda sorunu varsa, onun dispraksi olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Beyin temelli olan bu durum çocukların kalemi tutmak ya da bir topu yakalamak gibi şeyleri yapmasını zorlaştırır. Genellikle "gelişimsel uyum bozukluğu" olarak tanılanır.

Bu durumu test etme uzmanlar tarafından ortaya konulan tamamen bir klinik muayenesidir. Bu uzmanlar:

  • Pediatristler (Çocuk doktoru)
  • Gelişimsel pediatristler
  • Nörologlar
  • Pediatric nöropsikologlar (öğrenme ya da dikkat sorunlarından şüphelenildiği durumlarda)
  • Fizyoterapist (çoğu durumlarda)
  • Ergoterapist (bazı durumlarda)

Değerlendirme süresince çocuğunuz kaba ve ince motor becerilerinden oluşan bir dizi fiziksel hareketleri ortaya koyacaktır.

Bu hareketler çocuğun yaşına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Değerlendiriciler genellikle kendi değerlendirme testlerini kullanırlar. Ayrıca Peabody Gelişimsel Motor Ölçeği ve Kaba Motor Gelişimi Testleri gibi ticari olanları da kullanırlar.

Uzmanların hangi tür teste tabi tuttuklarına bakmaksızın çocuğunuz bir dizi becerilere göre değerlendirilecektir.

Uzman çocuğunuzun hareketleri planlama ve yönetme yeteneğine bakacaktır. Testler aşağıdaki becerileri değerlendirecektir:

  • Dayanıklılık
  • Denge
  • Koordinasyon
  • Hareket aralığı
  • Motor planlama
  • İnce motor ve grafomotor (yazı yazarken kullanılan kas hareketleri) becerileri

2018 | dispraksi testi | Küçük

Dayanıklılığı Değerlendiren Testler

Nasıl çalışır: Çocuk karın, omuz ve bacak kaslarının ne kadar güçlü olduğunu gösteren görevleri yerine getirir. Göreve örnek olarak barfiks çubuğundan sarkılmak/asılmak olabilir. Değerlendirici çocuğun ne kadar asılı durabildiğini gözleyecektir.

Diğer bir örnek "el arabası şeklinde yürüme" olabilir. Değerlendirici çocuğun ayak bileklerinden tutarak çocuk elleri önde yürür. Değerlendirici çocuk yorgunluktan dengesini kaybedene kadar kaç "adım" attığını sayar.

Değerlendirici mekik pozisyonunda çocuğu tutup bacaklarını tutabilip tutamadığını izler. El dayanıklılığını ölçmek için değerlendirici çocuğun elini sıkabildiğini kadar sıkmasını isteyebilir.

Dengeyi Değerlendiren Testler

Nasıl çalışır: Çocuk hem hareket etme hem de ayakta durmayı içeren aktivite çeşitlerini gerçekleştirir. Değerlendirici omuzlar dışarda (Süpermen gibi) olacak şekilde tek ayak üstünde durmasını ya da alçak bir denge kalasının üzerinde yürümesini isteyebilir.

Çocuktan sekmesi ya da yerden bir nesne kaldırması veya oturma pozisyonundan ayakta kalma pozisyonuna geçmesi istenebilir. Ayrıca her bir adımda öndeki ayağının topuğu arkadaki ayak parmağına değsin diye tek ayakla diğerinin önünde olacak şekilde yürüyebilir.

Koordinasyon İçin Testler

Nasıl çalışır: El-göz koordinasyonunu, çocuğun topu yakalama, fırlatma ve sürme beceri seviyesi gösterecektir. Vücudun alt kısmını test etmek için bir topa vurabilir ya da düz bir çizgi üzerinde baş parmak üstü yürüyebilir.

Hareket Aralığı için Testler

Nasıl çalışır: Hareketlerinin kısıtlı olmasını görmek için çocuk bazı görevler yerine getirir. Değerlendirici sağ eliyle çocuğun sol omzuna ya da tam tersi dokunmasını isteyebilir. Çocuğun omuzlarını ne kadar uzattığını görmesi için baş parmağına eğilerek dokunması istenebilir.

Değerlendirici ayrıca çocuğun kalçasını hareket ettirdiğinde gövdesinin de hareket ettiğini görmesini isteyebilir.

Motor Planlama için Testler

Nasıl çalışır: Değerlendirici bir masaya 3 kez vurur- ilki sıkılı bir yumruk, ikincisi karate chop (el masaya dik olacak şekilde) ve üçüncüsü avuç içi ile. Çocuktan bu hareketleri taklit etmesi istenir.

Değerlendirici ayrıca işaret parmağını çocuğa karşıt işaret parmağının ucuyla dokunmasını isteyebilir.

İnce Motor Kontrolü ve Grafomotor Becerileri İçin Testler

Nasıl çalışır: İnce motor kontrolünü test etmek için  değerlendirici Grooved Pegboard adlı testi kullanmayı isteyebilir. Çocuk rastgele yerleştirilmiş 25 delikli bir kutu alır. Ardından çocuk çivileri her iki eliyle hızlı yapabildiği kadar uygun deliklere sokar. Çocuktan ayakkabı bağcıklarını bağlaması da istenebilir.

Değerlendirici kalemle kağıt üzerine basit şekilleri çizmesini de isteyebilir. Bu sadece ince motor becerileri için değil ayrıca elle yazma yeteneği olan grafomotor becerileri içindir.

Bir tanı koymak için, hekim çocuğunuzun yeteneklerini aynı yaştaki diğer çocuklarla kıyaslayacaktır. Dispraksi diğer öğrenme, dikkat ya da gelişimsel sorunlarla birlikte oluşabilir. Bütüncül bir değerlendirme herhangi bir durum için ya da gösterilen bir zayıflık alanı için yapılacaktır.

Çocuğunuzun dispraksi olduğunu öğrendiyseniz, size yardımcı olacak bazı adımlar vardır. Örneğin; okulda uygun destekler alabilecektir.

Bir fizyoterapist ya da ergoterapist motor becerilerini, koordinasyonu ve dengeyi geliştirmek için çocuğunuzla çalışabilir. Dispraksi olan çocuklarla ergoterapistlerin nasıl çalıştığını araştırın.

Anahtar Düşünceler

  • Dispraksi değerlendirmesinde 6 alan incelenir: dayanıklılık, denge, koordinasyon, hareket aralığı, motor planlama ve ince motor kontrolü.
  • Sonuçlara dayanarak çocuğunuz okulda uygun destekler alabilir.
  • Bir ergoterapist ya da fizyoterapist çocuğunuzun fiziksel becerilerini arttırmada çocuğunuzla çalışabilir.

Disleksi Defteri : ÖÖG ( Disleksi,Disgrafi,Diskalkuli) ve DEHB tanılı öğrenciler için özel olarak üretilmiştir. Satın almak için TIKLAYINIZ

YA ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALIYSA?

ONLİNE TESTİMİZLE ÇOCUĞUNUZUN ZEKA POTANSİYELİNİ KEŞFEDELİM.

www.zekatesti.com.tr

ZEKA GELİŞTİREN KİTAPLAR İÇİN TIKLAYIN

ZEKA GELİŞTİREN ZEKA OYUNLARI İÇİN TIKLAYIN

Play attention 1996 yılından beri Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Sorunu olan çocuk yada yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Play attention hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu yada ana sayfadaki videoları izleyebilir bilgi edinebilirsiniz. www.playattention.com.tr  FACEBOOK YORUMLARI