Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

İyi Bir Hafıza İçin Ne Gereklidir?

Daha İyi Bir Hafıza Mı İstiyorsunuz? Hafıza için Bilimin Verdiği İpuçları

Hem kişisel hem de profesyonel hayatta, hafıza beynin çok önemli bir becerisi. İşte size daha iyi bir hafıza için yardımcı olacak bazı iyi alışkanlıklar!

Güçlü Hafıza için Birazcık Kestirin

Hatırlama becerinize yardımcı olması bakımından uyku çok önemlidir. Hafıza konsolidasyonunun büyük bölümü uykudayken gerçekleşir. Uyku esnasında, hipokampüs çok aktiftir ve bilgiyi neokortekse transfer eder, başka bir deyişle, kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya aktarır. Ayrıca uyku, yeni beyin hücrelerinin gelişmesi anlamına gelen nörogenezise yardımcıdır. Öyleyse, yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.

Hafızanız için Koşun

Ne demişler, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Araştırmalar gösteriyor ki, haftada 3 defa, 20-30 dakika düzenli yapılan kardiyovasküler egzersiz, beyin hücreleri arasındaki bağları kuvvetlendirerek hatırlamayı güçlendirir. Ayrıca fiziksel aktivite, uzun süreli hafıza için hayati bir protein olan nörotrofik faktörün salgılanmasını arttırır. Ne yaparsanız yapın, patates çuvalı gibi durmaktan iyidir.

İyi bir hafıza için Dua Edin yada Meditasyon yapın

Araştırmalar meditasyonun hatırlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. 2 hafta gibi kısa bir sürede, standart sınav skorlarında ve işleyen bellekte gelişme kat edilmesine, meditasyonun yardımcı olduğu bulundu. Bu zihinsel egzersiz odaklanmanıza yardımcı olabilir ve böylece hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Bazı insanlar meditasyonun stres düzeylerini düşürdüğüne yemin bile edebilir. Öyleyse, neden denemeyesiniz ki.

Play attention Hafıza Oyunu

Hafıza

Play Attention’nın hafıza alıştırması, nesnelerin saklandığı yerleri hatırlama becerinizi geliştirir. Bu anahtarınızı ya da ödevinizi nereye bıraktığınızı hatırlamayla çok benzerdir.

Görsel Hafıza oyunu Başlangıç’ta size 16 kart sunulur. Başlamak için bir karta tıklayın ve üzerinde ne olduğunu anlamak için odaklanın. Kartın aynısını bulmanız için oyun sizi yönlendirecektir.

Başka bir karta tıklayın.

Eğer bu ilk tıkladığınız kartla aynı ise başarılı bir şekilde bunları eşleştirdiniz demektir ve bu kartlar açık bir şekilde kalacaktır. Ancak kartlar farklıysa ikisi de tekrar kapanacaktır.

Birbirinin aynısı olan 8 çift kart vardır ve sizin hedefiniz kartların eşlerinin yerlerinin nerde olduklarını hatırlayarak ve odaklanarak eşlerini bulmanız.

Orta seviyede, 20 kart vardır.

İleri seviyede 36 kart vardır.

Unutmayın, verilen karta tıkladıktan sonra açılması için odaklanmak zorundasınız.  FACEBOOK YORUMLARI