Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dehb İlaçları Etkili Anne Babalığın Yerini Tutmuyor

Journal Gazzette’de Dr. Rama Cousik’in bir makalesi yayınlandı. Cousik IPWD’de (İndiana Üniversitesi- Purdue Üniversitesi Fort Wayne) özel eğitim alanında yardımcı profesördür.
www.journalgazette.net/article/20121223/EDIT05/312239978/1147/EDIT07
DEHB konulu bir konferansa hazırlanırken, 2009 UNESCO raporundaki bir cümle dikkatimi çekti:
114 okul öncesi çocukla yapılan bir Metilfenidat (MPH) çalışması çocuk davranışlarını düzeltmesi bakımından düşük SOE sundu… MPH ile tedavi edilen çocuklarda olumsuz etkiler görüldü; PBT ile ilgili olumsuz etkilerden bahsedilmedi.
Biz akademisyenler baş harflerle kısaltma yapmayı severiz. Neyse ki, bu kodları açmamız gerekiyor: SOE sunulan kanıtın kuvvetini ve PBT ebeveyn davranış eğitimi anlamına geliyor.
Bu, DEHB riski taşıyan çocukların tedavileriyle ilgili bir araştırma raporundan yapılmış bir alıntıdır. “Risk taşıyan” ifadesi büyüdüklerinde bozukluk teşhis edilme olasılığı yüksek olan anlamına geliyor.
Metilfenidat Concerta, Metadat, Metilin veya Ritalin adıyla satılan- patlamış mısır kadar yaygın tüketilen reçeteli bir ilaçtır.
Araştırmacılar iki tedavi yönteminin çocuk davranışları üzerindeki etkilerini karşılaştırdılar: 1) Çocuklara metilfenidat reçete edilmesi ve 2) ebeveynlere eğitim verilerek çocukların davranışlarını ilaç tedavisi olmadan idare etmelerinin sağlanması.
DEHB olan çocukların dikkat sorunu vardır, sabırsız ve aşırı hareketlidirler. Genellikle 7 yaşında veya daha sonra teşhis edilirler. 7 yaşından küçük ve DEHB riski taşıyan çocuklar zıtlaşma bozukluğuyla teşhis edilebilirler.
Hastalık Kontrol Merkezine göre, “2007 itibariyle veliler 4-17 yaş arası çocukların yüzde 9.5’ine yani 4.5 milyon çocuğa DEBH teşhisi konduğunu bildirdi.” Ve bu sayı giderek artıyor.
DEHB olmayan bir dünyada büyümüş biri olarak ben giderek artan sayıda çocuğun DEBH riski altında olduğu fikriyle ve ilaçların birçok okul öncesi çocuk için tedavilerinin bir parçası olduğu gerçeğiyle savaşıyorum.
Tüm ilaçlar gibi metilfenidatın da birçok yan etkisi bulunuyor. PubMed’e göre “Metilfenidatın yan etkileri olabilir… gerginlik, uyuma güçlüğü, baş dönmesi, karın ağrısı, kusma, iştah kaybı, karın sancısı, ishal, çarpıntı, ağız kuruması, baş ağrısı, kas sıkışması, vücudun bir kısmında hareketin kontrol edilememesi, huzursuzluk, uyuşukluk, yanma ve el veya ayaklarda seğirme…”
İlaç üreticilerinin piyasadaki tüm ilaçların yan etkilerini yayınlamaya yasal olarak mecbur tutulmasına minnettarım fakat bir şey beni rahatsız ediyor. Okul öncesi bir çocuğun bırakın belirtileri anne babasına söylemesini hangi belirtileri yaşadığını anlamasını nasıl bekleyebiliyoruz?
Ve bu yan etkiler yeterince ciddi değilmiş gibi bir de düzensiz kalp atımı, bayılma, halüsinasyon ve tik gibi ciddi yan etkilere karşı sizi uyarıyorlar.
PubMed web sayfasının sonundaki iki ifade gerçekten düşündürücüydü: “Metilfenidat çocuklarda ani ölüme neden olabilir…. (ve) çocukların kilo alımı ve büyümesini yavaşlatabilir.”
Doğal olarak, UNESCO da ilaç tedavilerinin yan etkileri olduğunu ve çocuk davranışlarını hemen hemen hiç değiştirmediğini, buna karşın ebeveyn eğitim programlarının çocuk davranışlarını değiştirmede etkili olduğunu ve en önemlisi zararlı bir etkisinin olmadığını tespit etti.
Ebeveynler olarak çocuklarımız için en iyisini isteriz. Ancak, onları yetiştirmek için elimizden geleni yapmazsak bu en iyisi fazla ileri gidemez. Çocuklarımızı ilaç alımına zorlamadan önce zararlı etkilerini öğrenmek de elimizden gelenin en iyisini yapmaya dahildir.
Doktorunuz çocuğunuzda zıtlık bozukluğu olduğunu söylediyse, ilaç tedavisini kabul etmeden önce şartları ve tedavi seçenekleri hakkında her şeyi öğrenin.
İlaç kullanmadan çocuğunuzun davranışlarını kontrol etmeyi öğrenmeniz ilk tedavi seçeneğidir ve çocuğunuza hiçbir zararı dokunmaz. Bağlı olduğunuz sağlık kuruluşundan bölgenizdeki ebeveyn eğitim programları hakkında bilgi isteyin. Eğer yoksa, okul öncesi çocuklarının davranışlarından kaygı duyan diğer ebeveynlerle bir araya gelin ve bu programın bölgenizde düzenlenmesini talep edin.
Ortak bir çaba harcayalım ve Concerta’ya başvurmadan çocuğumuzun davranışlarını düzeltmeyi öğrenelim.  FACEBOOK YORUMLARI