Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Beden Egzersizlerinin Dehb'ye Etkisi Nasıldır?

Anlatılan çalışma Pediatrics Dergisinde yayınlanmıştır.
Bunu biliyor olmak belki de tatil boyunca aklınızı korumanıza yardımcı olabilir!
Pediatrics Dergisinde yayınlanan küçük bir çalışma günde birkaç dakikalık egzersizin DEHB çocuklarının daha iyi odaklanmasına ve ilaç tedavisi ihtiyacını azaltmaya yardım edebileceğini keşfediyor.
Çalışmaya sekizden on yaşa kadar 40 çocuk dahil edildi (20 DEHB olan, 20 olmayan). Araştırmacılar koşu bandında yapılan 20 dakikalık zinde yürüyüşün DEHB bir çocuğun dikkatini verebilme becerisinde önemli bir farklılık yapıp yapamayacağını öğrenmek istediler.
Koşu bandı işi bittikten sonra öğrenciler kısa bir matematik sınavıyla okuma anlama sınavından geçtiler. Ayrıca dikkat dağıtıcıları yok sayma becerilerini ölçmek için bir bilgisayar değerlendirmesine katıldılar.
Egzersizden sonra çocukların tümü her iki sınavda da daha iyi başarı gösterdiler.
Michigan Eyalet Üniversitesi’nde kinesyoloji yardımcı doçenti olan çalışmanın baş yazarı Matthew Pontifex bir üniversitenin basım açıklamasında “bu, DEHB’nin ilaçsız tedavisinde egzersizin bir araç olabileceğine dair birtakım ilk delilleri sağlıyor” şeklinde konuştu.
“Belki de gelişim psikologlarına tavsiye edeceğimiz ilk eylem planı çocukların fiziksel faaliyetlerini artırmak olur.”
İşte bu yüzden yaklaşan tatillerde TV’nin bilgisayarın ya da video kumandasının önünde çok fazla oturmasına izin vermeyin. Dışarı çıkıp oynamalarını söyleyin! Hem onların dikkatlerini toplamalarına hem sizin mutlu olmanıza yardımcı olacaktır!
Kaynaklar: Pediatrics Dergisi
Matthew Pontifex, Michigan Eyalet Üniversitesi ve çalışmanın baş yazarı.  FACEBOOK YORUMLARI