Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bir yıldan daha az bir zaman zarfı içinde The New York Times dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu tedavi etmek için aynı anda hem çekici, hem rahatsızlık verici ve şaşırtıcı olan uyarıcı ilaçların kullanımıyla ilgili birkaç haber ve makale yayınladı.
Ocak ayındaki Op-Ed sayfasında L.alan Sroufe (“Ters Giden “Ritalin”) uyarıcı ilaçların kalıcı bir fayda sağlamadığını çünkü dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun nedenlerini çevresel faktörler ve deneyimlerin daha iyi açıkladığını iddia etti. Ağustos ayında Bronwen Hruska (“Ritalin Neslini Yetiştirmek”) endişelerine rağmen oğluna ilaç yazdırmak zorunda kalışı hakkında bir yazı yazdı.
Haziran ayındaki haber sayfalarınızda, “İyi Not Haplarının Tehlikeli Yükselişi” adlı yazı uyarıcı ilaçların akademik başarıya ulaşmak için üst-orta şehirli sınıf gençliği tarafından nasıl yanlış kullanıldığını belgeledi. Ekim ayında “Dikkat Bozukluğu Olsun Olmasın, Haplar Okula Yardımcı Oluyor” adlı yazı düşük gelirli bölgelerdeki çocukları akademik ve davranış bakımından daha iyi olmaları için uyarıcı ilaçlarla tedavi eden hekimleri anlattı.
Uyarı ilaçlarla ilgili birbirine zıt ve ya sıfır yada müthiş fayda iddia eden görüntüler DEHB’nin teşhis ve tedavisine pek aşina olmayan okuyucular için gerçekten çok kafa karıştırıcı olmalı.
Fakat pediyatrik zihin sağlığı alanında çalışan bizler düzgün kullanılan uyarıcı ilaçların gerçekten DEHB’si olan çocuk ve ergenlerde başarı ve davranışın düzelmesine yardımcı olduğunu her gün görüyoruz. Uyarıcı ilaç alımı dürtüselliği zapt etmelerine ve dikkatlerini sağlamalarına yardımcı oluyor böylece hem sosyal hem akademik bağlamda daha iyi performans gösterebiliyorlar.
İlaç tedavisi çocuğun hayatındaki (aile, okul, doktorlar, öğretmenler) tüm önemli aktörler içinde şartlar, psikoterapi, eğitim ve en önemlisi koordinasyonla ilgili eğitimi kapsaması gereken programın yalnızca bir parçasıdır.
Etkili DEHB tedavisinin önündeki tüm zorluklar düşünüldüğünde önümüzde olanaksız görünen bir görev var, fakat tüm engellere rağmen bu çocukların ihtiyaçlarını karşılamanın yaratıcı yöntemlerini aramaktan vazgeçmemeliyiz.

FRANCES C. SUTHERLAND
Bryn Mawr, Pa., Dec. 3, 2012

Yazar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme güçlükleri konularında çocuklar ve aileleriyle çalışan bir psikologdur.

Play attention 1996 yılından beri Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Sorunu olan çocuk yada yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Play attention hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu yada ana sayfadaki videoları izleyebilir bilgi edinebilirsiniz. www.playattention.com.tr  FACEBOOK YORUMLARI