Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dikkat Eksikliği İçin Oyun ve Oyuncak Önerileri

Son zamanlarda konuştuğum pek çok annenin çocuklarıyla ilgili dikkat eksikliği probleminden şikayetçi olduklarını görüyorum. Dikkat eksikliği sorunu, toplumumuzda çığ gibi büyüyen bir sorun haline gelmeye başladı.

Parents Leage‘te yayınlanan bir makaleye göre, okul öncesi çağındaki çocuklardaki dikkat eksikliği sorunu, belirli oranda televizyon izlemelerine bağlanmış. Bugün maalesef evinde televizyon olmayan bir aile yok gibi. Halbuki bunun zararlarını bilen ve anlatan pedagoglar ve durumun vehametini anlamış olan bazı ebeveynler artık evlerinde televizyona yer vermiyorlar. Sorun evde bir televizyon aletine sahip olmak değil elbette fakat tazecik beyinleri, engin ve bakir hayal dünyalarına sahip kendi öz yavrularımızı buna maruz bırakmamız. Onlara ne büyük kötülük ettiğimizi keşke anlayabilseydik, bu alet keşke evlerimizin olmazsa olmazı haline gelmeseydi.

Uzman Pedagog Adem Güneş evinde yıllardır televizyonu olmayan bir ebeveyn aynı zamanda. Kendisi, çocuklarda dikkat eksikliğini gidermek için bazı oyuncaklar öneriyor.

1-) Üst üste dizilen bloklar

Çocuk, bu blokları üst üste dizerken (Her seferinde, büyüğün üstüne kendinden biraz daha küçük blok, küçüğün üstüne ondan daha küçük blok gelecek şekilde) dikkatini yoğunlaştırması gerektiği için, dikkat eksikliği sorunu için güzel bir öneri.

2-) İçinde minik bilyalar olan, üstü camla kapalı bir kutu

Çocuk bu bilyaları, kutunun içindeki labirentte gezdirmeye, bir sağa bir sola geçirmeye çalışırken yine dikkati gelişmiş oluyor. Bu oyuncağı evimizdeki malzemeler ile biz de yapabiliriz.

3-) Kapla oyunu

Ahşap blokları, resimde görüldüğü şekilde, üst üste inşa ettikten sonra, kuleyi yıkmadan tek tek çıkarma oyunu. Blokların dengede durmasını sağlamak ve her seferinde doğru parçayı çıkarmak için yine bir dikkat yoğunlaştırma gerekiyor. Bu da dikkat eksikliğini gidermede güzel bir öneri.

Bu önerileri göz önüne alarak, benim de bir anne olarak dikkat geliştirdiğini düşündüğüm bir oyun önerim olacak, ‘Follow the Pattern ’ yani ‘Desen/Örnek Takip’ oyunu. Örneğin, mavi, kırmızı, mavi, kırmızı, şimdi ne gelecek? “Mavi” şeklinde çocuğumuzun yaşına göre düzenleyeceğimiz renk takip oyunu. Ya da evde bulunan objelerle büyük-küçük oyunu hazırlayabiliriz.

Örneğin, bir büyük düğme bir küçük düğme bir büyük düğme… şeklinde desen takip oyunu kurabilirsiniz. Örnekler hayal gücünüzle çoğaltılabilir ve çocuğunuzun yaşına göre daha karmaşık desenler hazırlayabilirsiniz. İnternette çıktı alabileceğiniz birçok kaynak site var. Bunlardan birkaçını yazımın sonunda paylaşıyorum.

Örnek takibine, evimizde montessori materyallerimizle kurduğumuz bir oyunu da örnek verebilirim. Montessori materyallerinin belirli bir sıra/düzen ile dizilmesi de desen oyununa bir örnek olabilir. Bu da 5 yaşındaki oğlum ile yaptığımız piramit. Bu piramiti inşa edebilmek için iki ayrı materyalin belirli sıra ve düzende dizilmesi gerekiyor. Oğluma önce gösterdim sonra “Sırada hangi çubuk var” diye sorarak inşa ettik.

Diğer bir dizilimi ise, yine montessori materyallerinden pembe kule ve kırmızı çubuklar ile yaptı oğlum. Önce en büyük ve en uzun olan küp ve çubuğu üst üste dizdi, daha sonra materyalleri, büyüklük ve uzunluk sırasına göre üst üste sıraladı. Bu sırayı takip etmesi ve materyalleri dengede tutma çabası, dikkatini yoğunlaştırmasını gerektiriyordu.

Dikkat eksikliğinin giderilmesi için diğer bazı öneriler:

* Çocuğunuz için gündelik bir rutin oluşturun. Gece belirli bir saatte dişlerini fırçalayıp, pijamalarını giyip yatması; Sabah belli bir saatte uyanıp kahvaltı etmesi; Oyun saati; Öğle yemeği saati gibi..

* Yaşı büyüdükçe, onunda evdeki kurallar ve seçimleriyle ilgili söz hakkı olsun.

* Yeterli derecede dinlenebilmesi için, belirli bir uyku saatini uygulamada kararlı olun.

* Ev içerisindeki ses tonu için bir limitiniz olsun.

* Her zaman gidebileceği kendine ait sakin bir alanı olsun. Bu küçük bir yatak bile olabilir.

* Yetişkinlere ait olan uyarıcı argümanları (Yetişkinlere özel olan film, TV, görseller, magazinler vs.) mümkün olduğunca minimuma indirgemeliyiz.

* Bir şeyleri onunla beraber yapın. Bir projeyi aşamalarıyla gösterip beraber yapın, birlikte yemek pişirin (aşamalarını anlatarak). Böylelikle detaylara dikkat edecek ve bir şeylere yoğunlaşacaktır.

* Bir aktiviteyi yaparken, gerekli kelimeleri de düzgünce kullanın. Dil, dikkat konusundaki temel aracıdır.

Yukarıda bahsettiğim çıktı alınabilecek kaynaklar:

http://havingfunatchelleshouse.blogspot.com/2012/06/pom-pom-magnet-activity-sheets-free.html

Dikkat Geliştiren Oyunlar Satın almak için TIKLAYINIZ

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Bozukluğu

Play attention 1996 yılından beri Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Sorunu olan çocuk yada yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Play attention hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu yada ana sayfadaki videoları izleyebilir bilgi edinebilirsiniz.  www.playattention.com.tr  FACEBOOK YORUMLARI