Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm

Dehb Olan Bir Çocuğun Ebeveyni Olmak Nasıldır?

Çocuk yetiştirmek kolay değil. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB olan bir çocuğun ebeveyni olmak daha zor. Bütün ebeveynler çocuk sahibi olmayla birlikte gelen zorlukları deneyimliyor ancak Dikkat Eksikliği Bozukluğu veya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan bir çocuğunuz varsa, muhtemelen başka ebeveynlerin karşılaşmadığı engellerle de karşı karşıya kalacaksınız.

DEB ya da DEHB olan çocuklar odaklanmada zorluk çekerler, sıklıkla aşırı tepkiseldirler ve hiperaktif davranışlar sergilerler. Bu semptomların sonucu olarak, sosyal çevrelerde zorluk yaşayabilirler, öz-tatminleri düşük olabilir ve okuldaki performansları zayıf olabilir.

Sizin Yapabilecekleriniz

Neyse ki, DEB ve DEHB'ye müdahale etmek mümkün. Tam bir iyileşme mümkün olmasa bile, çocuğunuzun muhtemelen alternatif tedaviler yada ilaç tedavisi önerecek ayrıca, çocuğunuzun  ihtiyaçlarıyla ilgilenirken size yardımcı olabilecek bir çok teknik mevcut.

Aynı zamanda, kendinize de gereken özeni gösterdiğinizden emin olmanız önemlidir. Daha sağlıklı ve rahat olacaksınız. Siz ve çocuğunuzun karşılaştığı zorluklarla başa çıkmak için daha fazla enerjiniz olacak.

İpucu 1: Düzen Kurun

DEB olan bir çocuk değişimlerden zorlanır. Hayatta bazı değişiklikler kaçınılamaz olsa da, mümkün olduğu kadar hafif ve düzenli, öngörülebilir bir program yapmak, çocuğunuzun güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Bir etkinlikten diğerine geçecekken, çocuğa bir uyarıda bulunmak ve geri sayım vermek. Bu çocuğunuzun, tabiri caizse sorunsuzca vites değiştirmesine yardımcı olacak.

İpucu 2: Olumlu Disiplin

DEB ve DEHB olan çocuklar, öğrenmelerini ve sosyal becerilerini geliştirmek için sıklıkla yeni alışkanlıklar öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Mayo Klinik bu değişimleri olumlu bir tutum ve ödüllerle desteklemeyi tavsiye ediyor.

Bir süre sonra, davranış değişimi oturacak ve daha fazla ödüllendirme muhtemelen gerekli olmayacak. Kötü davranışı cezalandırmaktansa, iyi davranışı teşvik etmek sinirli patlamaların önlenmesinde önemli bir yol kat eder.

İpucu 3: Biraz Nefes Alın

Çocuğunuza sürekli olarak olumlu destekte bulunmak çok fazla enerjinizi alır. Deşarj olmak için çocuğunuzdan uzakta kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun. Bazen sadece sessiz bir odaya geçip birkaç uzun ve dinlendirici nefes almak sakin, yenilenmiş ve bir sonraki problem ile uğraşmaya hazır hissetmenize yardımcı olabilir.

İpucu 4: Uzakta Zaman Geçirin

Çocuğunuzdan uzakta daha uzun zaman geçirmek de size faydalı olabilir. Bir bakıcı ayarlayın ve değer verdiğiniz başka biriyle, uzun süredir tanıdığınız bir arkadaşınızla ya da hatta öteki çocuklarınızla görüşmeler ayarlayın. Sadece birkaç saatlik bir kişisel zaman sizin kendi mental durumunuzda büyük bir değişiklik yapabilir.

Kendinize zaman ayırdığınız için suçlu hissetmenize sebep olabilecek her türlü dürtüye karşı koyun. Kişisel zaman ayarlayarak, kendinizle ilgileniyorsunuz ve bu da çocuğunuza daha iyi bakmanıza olanak tanıyacak.

İpucu 5: Hikayelerinizi Paylaşın

Arkadaşlarınızın DEB veya DEHB olan çocukları olmayabilir fakat yine de benzer problemler yaşıyor olabilirler. Size en yakın olanlara kendinizi açarak, üzerinizdeki baskının bir kısmını atabilirsiniz. Ayrıca, sizin ve arkadaşlarınızın birbirinizden bir şeyler öğrenebildiğini fark edebilirsiniz. Güçlü bir destek ağına sahip olmak, sorunlarınızla yalnız hissetmemenizde size yardımcı olabilir.

İpucu 6: Çocuğunuza Odaklanın

DEB ve DEHB bazılarının “kötü davranış” dediklerine benzeyen semptomlar gösterir. Şunu aklınızda tutmanız önemlidir ki DEB veya DEHB olması çocuğunuzun “kötü” olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun iyi olduğunu fakat DEB ve DEHB semptomlarıyla başa çıkmanın zor olabileceğini hatırlamaya odaklanın.

İpucu 7: Geleceğe Bakın

Çocukluğun sonsuza kadar sürmeyeceğini de akılda tutmak faydalıdır. Mayo Klinik DEB ve DEHB olan çoğu çocuğun sağlıklı yetişkinler olduğunu belirtiyor. Sizin desteğiniz ve cesaretlendirmenizle –doktor tavsiyeli herhangi bir tedavi ya da ilacın yanı sıra – çocuğunuz gelişme kat edebilir ve mutlu bir çocukluk sürebilir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ ANNE BABA ÖĞRETMEN EL KİTABI İÇİN TIKLAYINIZ

Play attention 1996 yılından beri Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Sorunu olan çocuk yada yetişkinlere yardımcı olmaktadır. Play attention hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu yada ana sayfadaki videoları izleyebilir bilgi edinebilirsiniz. www.playattention.com.tr  FACEBOOK YORUMLARI